Baza wiedzy

Publikujemy najnowsze zmiany
w prawie przewozowym

Wszystkie posty Akty prawne Ewidencja Informacje ogólne Loi Macron Opłaty Płaca minimalna Pora nocna Tachografy Wynagrodzenia

Blog

18.11.2019
Jakie zmiany w samochodach ciężarowych chce wprowadzić Rada Unii Europejskiej?

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała projekt nowych wymagań dla samochodów, są więc spore szanse, że w 2022 roku zostanie rozszerzona lista obowiązkowego wyposażenia.

18.11.2019
Nowy system opłat drogowych w Czechach.

Od 1 grudnia zacznie obowiązywać nowy system opłat drogowych w Czechach. Jak wynika z ostatnich danych, rejestracji w nowym systemie dokonało zaledwie 20% pojazdów ciężarowych z Polski. Wysoce prawdopodobne jest więc, że za dwa tygodnie na granicy dojdzie do paraliżu.

12.11.2019
0 promila w całej UE?

Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu (ETSC) uważa, że we wszystkich krajach UE powinien obowiązywać jeden wspólny limit alkoholu dla kierowców.

12.11.2019
Niemcy zaostrzają taryfikator i wprowadzają nowe przepisy

Niemiecki rząd zatwierdził nowe przepisy, aktualnie czekamy na wprowadzenie ich przez poszczególne landy. Zmiany dotyczą m.in. korytarza życia, wyłączania asystenta awaryjnego hamowania oraz parkowania w miejscach niedozwolonych.

06.11.2019
Brak tolerancji 15 minutowej!

Mimo, że od wprowadzenia tego przepisu minął już rok, często zdarza się nam spotkać z kierowcami, którzy uważają, że mogą nagiąć czas jazdy o dodatkowy kwadrans.

06.11.2019
Limit 30-krotności składek ZUS – CO DALEJ?

W projekcie budżetu na 2020 rok, w celu zrównoważonego budżetu miało pojawić się zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS. Wówczas osoby najlepiej zarabiające musiałyby płacić składki ZUS od całości swoich dochodów, nawet po przekroczeniu trzydziestokrotności prognozowanego wynagrodzenia.

30.10.2019
Regularne tygodniowe odpoczynki

Pierwszym z krajów, który zakazał odbierania regularnych tygodniowych odpoczynków w kabinie pojazdu była Francja. Kary za nieprzestrzeganie tego przepisu były bardzo wysokie, więc kierowcy postanowili obchodzić przepis.

30.10.2019
Czy wiesz na co ma wpływ płaca minimalna?

Wysokość płacy minimalnej oznacza nie tylko wzrost zarobków dla pracowników, którzy zarabiają najmniej, ale także wzrost świadczeń takich jak odprawy, odszkodowania czy dodatek za pracę w nocy.

23.10.2019
Dlaczego odbiorcy nie płacą w terminie firmom transportowym?

Jak wynika z cokwartalnego badania Instytutu Keralla Research ponad połowa (55%) firm transportowych informowała, że część ich kontrahentów opóźnia płatność o ponad 60 dni.

23.10.2019
Dane z Tachografu, dlaczego są tak ważne?

Za brak danych z tachografu przedsiębiorcy grozi kara 500 złotych za każdy dzień. Inspekcja transportu drogowego może poprosić o przekazanie odczytów nawet za rok wstecz.