07.11.2023

Jazda na out – co warto wiedzieć na ten temat?


Tachografy

Pojazd ciężarowy może poruszać się po drodze nie tylko wykonując przewóz towarów. Niekiedy konieczny jest np. dojazd do mechanika albo użytkowanie auta w prywatnym celu. Przepisy wyłączają w tym przypadku kierującego z ograniczeń dotyczących np. przestrzegania czasu pracy czy odpoczynku, nakładając obowiązek załączenia trybu out.

Z czym wiąże się funkcja out na tachografie? Czym jest tzw. jazda na out? Jazda na out i prawidłowa procedura tego trybu opisana jest w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 561/2006, 165/2014 oraz konwencji AETR dotyczącej przewozów międzynarodowych.

Funkcja out na tachografie – co to znaczy?

Tryb out to specjalny rodzaj funkcji w tachografach, oznaczający jazdę w formule tzw. innej pracy. Oznacza to, że (zgodnie ze wskazanymi wyżej przepisami) kierowca wyłączony jest z przepisów dotyczących odpoczynku, obowiązkowych pauz czy ewidencjonowania czasu jazdy. W trybie out tachograf nie rejestruje czasu jazdy kierowców i można po części o nim zapomnieć.

Kiedy jazda na out jest dozwolona przez przepisy?

Przepisy dokładnie precyzują, kiedy jazda na out jest dozwolona. Są to konkretne przykłady takie jak:

  • przewożenie odpadów komunalnych;
  • przewożenie płodów rolnych w gospodarstwie;
  • przejazdy serwisowe i konserwacja pojazdu;
  • przejazd pojazdem, który nie jest przystosowany do przewozu towarów (np. samym ciągnikiem siodłowym);
  • pomoc drogowa (w odległości maksymalnie 100 kilometrów od bazy;
  • przewóz osób na linii regularnej w odległości 50 kilometrów;
  • przejazd pomocy humanitarnej;
  • przejazd niehandlowy (związany wyłącznie z prywatnym przeznaczeniem);
  • przejazd po drogach niepublicznych.

Należy pamiętać, że powyższe przykłady wiążą się ze ściśle określonymi ograniczeniami. Przykładem jest serwis pojazdu. Jeżeli kierowca podjeżdża do serwisu w trakcie przewożenia jakichkolwiek towarów, nie może jeździć w trybie out. Należy pamiętać, że jazda na out bez załadunku, czyli „na pusto” również jest surowo zabroniona przez obowiązujące przepisy. Warto dodać, że przejazd np. do serwisu lub dojazd do lasu w celu odbioru drewna nie jest objęty ograniczeniem czasowym dotyczącym czasu jazdy, ale wiąże się już z ewidencjonowaniem czasu pracowniczego. Jak opisać jazdę na out? To tzw. inny rodzaj pracy.

Z czym wiąże się jazda na out po drogach publicznych?

Kierowca korzystający z trybu out nie musi ewidencjonować aktywności przy pomocy tachografu. Na karcie powinien pojawić się wpis manualny dotyczący wykonywania wskazanej wyżej innej pracy. Podczas kontroli kierowca ma obowiązek pokazać taki opis, aby udowodnić cel jazdy w trybie out.

Z czym natomiast wiąże się niezgodna z przepisami jazda na out? Kara może wynieść nawet 2000 złotych dla kierowcy i 5000 złotych dla przewoźnika, ponieważ funkcjonariusz (zgodnie z obowiązującymi przepisami) może uznać jazdę na out, jako poruszanie się bez ważnej karty kierowcy. Warto zaznaczyć, że w skrajnych przypadkach funkcjonariusze mogą zatrzymać też kierowcy prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dotyczy to przypadków używania trybu out z premedytacją.

Jak włączyć out w tachografie?

Tryb out nie załącza się automatycznie. Należy go uruchomić.

Jak włączyć out w tachografie? Wystarczy wybrać odpowiedni przycisk na urządzeniu. Tryb powinien załączyć się zarówno w momencie, gdy karta do tachografu znajduje się w sprzęcie jak i gdy jej nie ma.

Zobacz również: