Baza wiedzy

Publikujemy najnowsze zmiany
w prawie przewozowym

Wszystkie posty Akty prawne COVID-19 Ewidencja Informacje ogólne Loi Macron Opłaty Płaca minimalna Pora nocna Tachografy Wynagrodzenia

Blog

12.10.2021
Elektryczne samochody ciężarowe? Czy czeka nas rewolucja?

Czy ciężki transport elektryczny ma sens? Póki nie zwiększymy zasięgu do 1000km, może być ciężko. Ratunkiem będzie indukcyjna nawierzchnia, czy pantografy dla aut ciężarowych?
Gamę elektrycznych pojazdów w ofercie mają już niemalże wszyscy znaczący producenci aut ciężarowych.
Nadal jednak większość producentów, nie oferuje zasięgu większego niż 300km. Przeciętny kierowca, podczas 8h jazdy może pokonać od 400 do nawet 700 km.

23.09.2021
Nawet 1,5mln euro dodatkowych kosztów na firmę?! Konsekwencje Pakietu Mobilności.

Polskie ministerstwo infrastruktury, szacuje, że nowe przepisy oraz wymagane przez nie podwyżki, będą kosztowały przewoźników, nawet 14 mld zł rocznie.
W konsekwencji, utracimy konkurencyjność na unijnym rynku. Według raportu PWC – możemy stracić nawet 20 proc. rynku przewozowego w transporcie międzynarodowym.

13.09.2021
O czym właściciel firmy transportowej wiedzieć powinien?

Z badań przeprowadzonych przez firmę VIAON wynika, że największym zagrożeniem dla całej branży TSL jest szybko zmieniające się prawo oraz jego niezrozumiałe przepisy. Szczególnie ważne są przepisy w krajach Europy Zachodniej. Wiele polskich firm, wozi ładunki do odbiorców przez terytorium Niemiec lub Francji.

27.08.2021
Ładunek uszkodzony przez nielegalnych imigrantów? Kto pokryje szkody?

Czy przewoźnik odpowiada za straty wyrządzone przez nielegalnych imigrantów? Czy ubezpieczyciel pokryje szkody? Jak się zabezpieczyć? Najbardziej narażone na uszkodzenia są ładunki spożywcze lub medyczne. Dochodzi do ryzyka skażenia mikrobiologicznego lub chemicznego, które wiąże się z koniecznością utylizacji całego towaru. Szkody mogą wynieść setki tysięcy złotych.

02.08.2021
Pakiet Mobilności - bardzo duże zmiany w transporcie o DMC od 2,5 do 3,5 tony. Nowe przepisy i wyższe kary.

DMC od 2,5 do 3,5 tony – z licencją wspólnotową i zezwoleniem na wykonywanie zawodu przewoźnika.

29.07.2021
Utrata prawa jazdy za fałszowanie wskazań tachografu! Rząd przyjął nowe zmiany.

Zerowanie punktów karnych po dwóch latach.  Odebranie prawa jazdy w przypadku ingerencji w system tachografu. To tylko część ze zmian.

02.04.2021
Zakończony okres przejściowy.

Wczoraj był ostatni dzień okresu przejściowego (czyli łagodniejszego traktowania przez służby nieprawidłowo oznakowanych pojazdów ciężarowych i autobusów poruszających się we Francji).

21.12.2020
Czy uda się zrekompensować zmiany pakietu mobilności?

Organizacje zrzeszające przewoźników wystosowały list do Ministra Infrastruktury o podjęcie działań, rekompensujących przewidywany wzrost kosztów wynikających z wprowadzenia pakietu mobilności.

30.11.2020
Koniec z jazdą na zderzaku!

Rząd przyjął zapowiadany już pod koniec 2019 roku projekt nowelizacji przepisów prawo o ruchu drogowym.

31.08.2020
Czy prawo jazdy możemy zostawić w domu?

Najprawdopodobniej już za trzy miesiące sam dokument nie będzie nam już potrzebny. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która znosi obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy.