02.02.2022

IMI – Delegowanie pracowników! Zmiany od 02.02.2022! Co musisz wiedzieć o systemie IMI?


Akty prawne

Codziennie pracujemy z firmami z branży transportowej. Z tego tytułu na bieżąco szukamy nowych informacji w tematach takich jak PAKIET MOBILNOŚCI, zmianach w wynagradzaniu kierowców, czy nowelizacją ustawy o czasie pracy kierowców. Udało nam się pozyskać kluczową informację w kwestii pracowników delegowanych!

Temat dotyczy IMI, czyli portalu zgłoszeń delegowania (Road Transport Posting Declaration portal), który będzie służył do  generowania i składania przez  firmy transportowe zgłoszeń delegowania (posting declaration).

Co musisz wiedzieć o systemie IMI?

Unijne przepisy dotyczące jednolitego rynku gwarantują nam prawo do mobilności w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Na potrzebny wymiany informacji między krajami stworzono system wymiany informacji na rynku wewnętrznym. IMI to jednocześnie platforma do delegowania pracowników do krajów UE.

Oczywiście, portal zostanie udostępniony z wyprzedzeniem, aby można było wcześniej wprowadzić wszelkie niezbędne do generowania zgłoszeń delegowania dane. Specjaliści Tacholandi, otrzymali również informację, że na portalu dostępne będą filmy szkoleniowe we wszystkich językach, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie. Co więcej portal uruchomi specjalny mailowy adres pomocniczy.

Jak zarejestrować się w systemie IMI?

  1. Rejestracja na portalu będzie odbywać się samodzielnie, tzn. że nie będzie wymagana pomoc Koordynatora Krajowego Systemu MMI.
  2. Przed rejestracją konieczne będzie utworzenie konta EU Login pod tym LINKIEM. Kiedy otrzymamy potwierdzenie – musimy jedynie je uwierzytelnić.
  3. Kolejny krok to utworzenie konta firmowego na Portalu zgłoszeń delegowania.  [LINK]

Nasi specjaliści mogą udostępnić Ci przygotowany przez Dyrekcję Generalną ds. Mobilności i Transportu i Dyrekcję Generalną ds. Informatyki  przewodnik  w języku angielskim oraz automatyczne robocze tłumaczenie przewodnika na język polski  „Jak rejestrować się do Portalu zgłoszeń delegowania”. W tym celu, skontaktuj się z nami!

Kiedy i jak zgłosić delegowanie?

  • Zgłoszenie delegowania trzeba wygenerować najpóźniej w momencie rozpoczęcia delegacji przez kierowcę! 
  • Zgłoszenie należy składać na określony czas, a nie na trasę lub przejazd, nie na jedną delegację i nie na każdy dzień.
  • Zgłoszenie delegowania będzie można zgłosić na minimum 1 dzień, a maksymalnie na 6 miesięcy – dopuszczalna będzie możliwość bieżącej aktualizacji.
  • Zgłoszenia należy składać na każdego kierowcę osobno, na delegację do danego kraju. Oznacza to jedno zgłoszenie, na jednego kierowcę na delegację do jednego państwa.
  • Profil z informacjami dot. kierowcy składa się raz w portalu zgłoszeń delegowania, a potem można je wykorzystać w kolejnych zgłoszeniach na inne okresy delegacji, lub przy delegacjach do innego kraju poprzez kopiowanie wcześniej utworzonego zgłoszenia.
  • Dane dot. kierowcy można przesłać do systemu w przygotowanym wcześniej pliku Excel.

IMI – jakie dane będą wprowadzane do publicznego interfejsu?

  • Dane firmy: kraj rejestracji, nazwa firmy, nr licencji wspólnotowej, nr z rejestru krajowego, nr VAT.
  • Dane zarządzającego transportem: imię i nazwisko, świadectwo potwierdzającego kompetencje zawodowe (nr licencji), kraj wydania świadectwa potwierdzającego kompetencje zawodowe, nr telefonu, adres, państwo, e-mail.
  • Innej osoby kontaktowej – imię i nazwisko, e-mail, nr telefonu, adres, państwo.
  • Kierowcy – imię i nazwisko, nr prawa jazdy, nr kierowcy/tachografu, data rozpoczęcia pracy z umowy o pracę, prawo krajowe mające zastosowanie do umowy o pracę, adres zamieszkania, dane z paszportu lub dowodu osobistego takie jak numer, data wydania, kraj wydania i data ważności.
  • Delegowania – kraj delegowania, przewidywane daty rozpoczęcia i zakończenia delegowania, numery rejestracyjne samochodu, rodzaj świadczonej usługi transportowej (przewóz rzeczy, przewóz osób, przewóz międzynarodowy lub przewóz kabotażowy).

Co musi posiadać delegowany kierowca?

  • Delegowany kierowca zobligowany jest do posiadania wersji papierowej lub elektronicznej zgłoszenia delegowania, list przewozowy oraz zapisy tachografu. Za ich brak do odpowiedzialności pociągnięty będzie przewoźnik.
  • Każde zgłoszenie delegowania będzie miało wygenerowany niepowtarzalny kod QR, który będzie mógł być odczytany przez służby kontrolne w trakcie kontroli drogowej.
  • Po odczytaniu kodu QR – służby kontrolne będą miały dostęp do wszystkich ww. danych ze zgłoszenia delegowania.

Poniżej znajduje dwugodzinne szkoleni z obsługi portalu zgłoszeń delegowania dla Transportu Drogowego.
Zachęcamy do zapoznania się z nim, lub do prostszego wariantu, który pozwoli zaoszczędzić czas – czyli do kontaktu z naszymi specjalistami!

Zobacz również: