29.03.2019

Zmiana czasu już w tę niedzielę! Kierowco, pamiętaj o zmianie czasu w tachografie!


Akty prawne/Tachografy

Zmiana czasu dla zwykłego Kowalskiego w erze smartfonów, które same dostosowują się do aktualnego czasu, nie jest aż tak kłopotliwa, jak dla firm transportowych. Tachografy muszą działać zgodnie z obowiązującą strefą czasową, inaczej Przedsiębiorcy grozi mandat.

Brak zmiany czasu powoduje także szereg naruszeń w czasie pracy kierowcy.

W tachografach analogowych zmiana czasu z zimowego na letni jest o tyle prosta, że przestawiamy tylko o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Owa dodatkowa godzina będzie widniała jako „brak danych”, warto więc zapisać powód zmiany na odwrocie wykresówki. Co bardzo ważne, kierowca nie jest zobowiązany przestawić tachograf o 2:00, może dokonać zmiany po dojechaniu na miejsce docelowe.

Poszczególne urządzenia różnią się między sobą, warto więc wrócić do instrukcji obsługi przed oddelegowaniem kierowcy, tak aby zmiana została dokonana prawidłowo.

W tachografach cyfrowych występują dwa czasy:

– czas lokalny (wyświetlający się na tachografie – to tylko pomoc dla kierowcy, żeby wiedział, która jest godzina – nie ma to wpływu na zliczanie czasu pracy)

– czas UTC (nie uwzględnia lokalnych zmian np. czasu letniego/zimowego. Tachografy cyfrowe stosowane w Unii Europejskiej rejestrują czynności, sporządzają wydruki w tym samym czasie UTC. Czas w Polsce różni się on od czasu UTC o +1 godzinę w zimie oraz +2 godziny w lecie)

We wtorek 26.03 Parlament Europejski zdecydował, że zmiana czasu powinna zostać zniesiona. Na zmianę muszą jeszcze zgodzić się poszczególne kraje członkowskie.

Polski rząd przychyla się do tego, by pozostać przy czasie letnim. Ostania zmiana byłaby wówczas realizowana w marcu 2021.

Zobacz również: