29.09.2021

Włochy – obowiązkowe certyfikaty COVIDOWE dla wszystkich zatrudnionych. Czy dotyczą również kierowców zagranicznych?


COVID-19

Włoski rząd przyjął nowe obostrzenia, które wchodzą w życie już 15 października. W związku ze zmianą przepisów, każdy zatrudniony będzie miał obowiązek przedstawić certyfikat covidowy. W przypadku nieokazania certyfikatu, zostanie natychmiast zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków.
Nowe prawo będzie dotyczyć wszystkich pracowników i pracodawców – zarówno sfery publicznej, jak i siły roboczej firm prywatnych.

Tym pracownikom, którzy zignorują obostrzenia i będą nadal wykonywać swoje zawodowe obowiązki, grozi od 600 do 1,5 tys. euro.
Pracodawcy również poniosą kary – od 400 do 1 tys. euro.
Oczywiście dotyczy to również całej branży TSL.

Włoska branża transportowa domaga się od Ministerstwa Mims (włoski odpowiednik ministerstwa transportu) wyjaśnień, w jakim stopniu obowiązek ten będzie dotyczył pracowników z zagranicy.
Conftrasporto – czyli stowarzyszenie zrzeszające firmy z branży transportu, spedycji i logistyki, obawia się nieuczciwej konkurencji i proponuje zdjęcie ograniczeń dla branży transportowej.
Mowa jest głównie o dwóch sytuacjach:
– gdy kierowca zza granicy pracuje we włoskiej firmie, na międzynarodowym zleceniu
– gdy kierowca jest pracownikiem zagranicznej firmy, która realizuje transport międzynarodowy i kabotaż we Włoszech, a w kraju, w którym zarejestrowana jest owa firma, certyfikat COVID nie jest obowiązkowy

Według Conftrasporto, w sektorze transportu istnieje wysoki odsetek osób niezaszczepionych. Uniemożliwienie pracy kierowcom może prowadzić więc do paraliżu wybranych sektorów gospodarki, oraz do protestów kierowców.
Rozwiązaniem w tej sytuacji może być zwyczajne wprowadzenie obostrzeń sanitarnych, chociażby takich, aby kierowcy nie mieli kontaktu z innymi pracownikami w trakcie załadunku i rozładunku.

Czy obostrzenia dotyczyć będą kierowców zza granicy, np. z Polski?
Niestety na ten moment przepisy są na tyle nieprecyzyjne, że nie można jednocześnie odpowiedzieć, czy kierowcy wjeżdżający do Włoch będą musieli posiadać unijny certyfikat COVID.
Wymogi, które wejdą w życie od 15 października nie biorą jednak pod uwagę szczególnych wyjątków, jakimi są właśnie osoby zza granicy. Można więc przypuszczać, że obowiązek posiadania green pass będzie także dotyczył kierowców zawodowych z innych państw.

Pierwotnie paszporty covidowe miały być wykorzystywane w przypadku podróżowania między państwami UE, jednak Włochy należą do grupy krajów, które rozszerzyły stosowanie certyfikatów, wprowadzając wymóg posiadania przepustki dla osób, które chcą wejść do restauracji, kina czy na basen. Od 1 września we Włoszech paszporty covidowe są także obowiązkowe dla pasażerów międzymiastowych pociągów.

Zobacz również: