12.03.2021

Straż Miejska z uprawnieniami do kontroli i ważenia ciężarówek.


Informacje ogólne

Ważne zmiany w przepisach! ⚠⚠⚠
👉 Straż Miejska otrzymała uprawnienia do kontrolowania i ważenia ciężarówek. Już w najbliższą sobotę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych.

👉 Zgodnie z nią, do kontroli przestrzegania zakazów, a także dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi napędowej będą:

🔹 strażnicy gminni (miejscy)
🔹 inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego,
🔹 funkcjonariusze Policji,
🔹 funkcjonariusze Straży Granicznej,
🔹 funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej,
🔹 osoby działające w imieniu zarządcy drogi, z wyjątkiem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad,

Główny Inspektorat Transportu Drogowego, informuje, że strażnicy miejscy, będą mogli indywidualnie prowadzić kontrole drogowe.

Nie ma jeszcze wskazanej informacji co do kategorii dróg, gdzie kontrole będą mogły być prowadzone wyłącznie przez straż miejską, nie ma też informacji czy kontrole te muszą być prowadzone z innymi służbami.

Nowe prawo oznacza również to, że uprawnienia do nakładania na kierowców grzywien, które mogą sięgać nawet 20 tys. zł – będzie miała również straż miejska.

Eska.pl donosi, że “zamontowanie wag, zakup specjalnego pojazdu do tego typu kontroli oraz przeszkolenie strażników zajmie kilka miesięcy”. Kto będzie szkolił strażników? To się jeszcze okaże! 😁

Do GITD póki co, nie wpłynęły wnioski o prowadzenie wspólnych kontroli, ani wnioski w zakresie szkolenia funkcjonariuszy innych służb.

Są jednak oddziały straży miejskiej, które obecnie informują, że nie będą korzystać z nowych uprawnień. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.

www.tacholandia.pl – Pełna obsługa firm transportowych.

Zobacz również: