Zobacz również:

Kadry i Płace – Czy pamiętasz że…
Czy pamiętasz że:
Zawierając z pracownikiem kolejną umowę bezpośrednio po ustaniu dotychczasowego zatrudnienia, a w której pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu wypoczynkowego:
🔹 pracodawca powinien wypłacić mu ekwiwalent pieniężny,
lub
🔹umożliwić mu wykorzystanie tego urlopu w czasie trwania kolejnego zatrudnienia
WARUNEK!!!
Zawarcie z pracownikiem porozumienia o niewypłaceniu pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który pracownik będzie wykorzystywał w trakcie obowiązywania kolejnej umowy o pracę.
Co ważne:
🟦 Przepisy prawa nie regulują formy takiego porozumienia, ale ze względów dowodowych, zalecana jest forma pisemna,
🟦 Porozumienie przechowujemy w części C akt osobliwych, ponieważ jest to dokument dotyczący rozwiązania stosunku pracy na podstawie którego pracodawca jest zwolniony z wypłaty pracownikowi należnej kwoty ekwiwalentu pieniężnego,
🟦 Za brak takiego porozumienia narażasz się na wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1.000 zł do 30.000 zł. oraz nakaz wypłaty pracownikowi należnej kwoty ekwiwalentu pieniężnego, pomimo kontynuacji zatrudnienia.
Podstawa Prawna:
🔹171 § 3, art. 282 § 1 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy,
🔹3 pkt 3 ppkt c rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 10 grudnia 2018r. w sprawie dokumentacji pracowniczej.
Pamiętaj o naszej otwartej grupie wsparcia na FACEBOOKU gdzie możesz zadawać pytania i odnaleźć odpowiedzi których potrzebujesz.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie KADR I PŁAC, skontaktuj się z nami !

Brak dofinansowań do tachografów cyfrowych!
Ministerstwo Infrastruktury: Dofinansowanie wymiany tachografów cyfrowych nie dojdzie do skutku!
Z informacji zamieszczonych na stronie Transport i Logistyka Polska wynika, iż:
W dniu 6 września br. Pani Renata Rychter, Dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury, oficjalnie poinformowała, że postulowane przez branżę transportu drogowego dofinansowanie wymiany tachografów cyfrowych ostatecznie nie zostanie zrealizowane.
Przypomnijmy, że Ministerstwo Infrastruktury pierwotnie zabezpieczyło odpowiednie środki finansowe na wsparcie przewoźników w tej operacji. Przepisy, które miały stanowić podstawę prawną do udzielenia dofinansowania, zostały uwzględnione w projekcie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym. Niestety, w toku uzgodnień międzyresortowych projekt nie uzyskał akceptacji w omawianym zakresie.
Choć decyzja ta nie jest korzystna dla przewoźników, to kończy wszelkie spekulacje na temat możliwości wsparcia finansowego w wymianie tachografów. Jest to jednocześnie sygnał dla firm transportowych, aby nie zwlekały z wymianą urządzeń rejestrujących. Obecne przepisy unijne są jednoznaczne, a na przesunięcie terminów wymiany tachografów przez Komisję Europejską raczej nie ma co liczyć.
Przypominamy, że brak nowej generacji tachografu oznaczać będzie brak możliwości świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego dla pojazdów, które powinny być wyposażone w to urządzenie. W związku z tym przewoźnicy powinni jak najszybciej podjąć działania, aby dostosować swoje pojazdy do nowych wymagań i uniknąć problemów związanych z ich dalszą eksploatacją.
Tachografy 2. generacji są niezbędnym elementem do prowadzenia działalności na międzynarodowym rynku transportowym, a ich brak może oznaczać poważne konsekwencje dla firm przewozowych.
Tacholandia Przygotowała LISTĘ oraz MAPĘ punktów wymiany tachografów!
Kliknij w hiperłącze, które przeniesie Cię do MAPY i LISTY –> LISTA PUNKTÓW WYMIANY TACHOGRAFÓW.
Pakiet pomocy dla transportu – Odpowiedź Ministra Infrastruktury
Informacja dla Przewoźników – Odpowiedź Ministra Infrastruktury na Apel Branży Transportowej
Dnia 17 czerwca 2024 r. Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak wystosował odpowiedź na apel przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Związku Pracodawców Transport i Logistyka w Polsce z dnia 22 maja 2024r. Pan Minister jednocześnie zapewniając o swoim niezmiennym poparciu i chęci pomocy dla branży transportowej wskazuje, iż aktualnie zostały podjęte kroki, mające na celu zmniejszenie kosztów prowadzenia biznesu w transporcie międzynarodowym. Pomoc ta ma polegać m.in. na:
– Epizodycznym obniżeniu składek na ubezpieczenie społeczne dla przedsiębiorców wykonujących przewozy międzynarodowe.
– Wzmożonej kontroli przez osoby zlecające przewóz, czy przewoźnik posiada odpowiednie uprawnienia do przewozu danego ładunku – aby wyeliminować nieprofesjonalnych przewoźników zagranicznych, którzy zalewają obecnie nasz rynek niskimi jakościowo usługami przewozowymi.
– Zapewnienie polskim przewoźnikom uczciwej konkurencji pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą – przygotowywane są postulaty mające na celu wyrównanie warunków świadczenia usług transportowych.
Minister odnosząc się do postulatu o dofinansowanie wymiany tachografów wspomina jedynie, że ministerstwo podejmuje STARANIA w tym zakresie, jednocześnie mocno naciskając na terminy wymian, które zostały uregulowane rozporządzeniem UE nr. 165/2014 i wskazując, iż organy Komisji Europejskiej, stanowczo wykluczyły możliwość przesunięcia terminu wprowadzającego obowiązek dokonania wymiany tachografów. Dlatego też ministerstwo bardzo wyraźnie wskazuje, iż przewoźnicy powinni maksymalnie wykorzystać pozostały czas do dokonania wymian, biorąc pod uwagę ograniczenia dotyczące liczby warsztatów i zasobów gotowych do dokonywania wymian. Klimczak podkreśla, iż takie wczesne podejmowanie działań pozwoli uniknąć niepotrzebnych przestojów pojazdów.
Biorąc pod uwagę powyższe, Tacholandia także zachęca do jak najszybszego umówienia wizyty w najbliższym serwisie wymiany tachografów. Zachęcamy do skorzystania z naszych zasobów, w postaci mapy i spisu serwisów które rekomendujemy i polecamy. Analizując odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury nie ma pewności czy w ogóle wystąpi jakakolwiek forma pomocy finansowej. Obecnie nie ma już czasu na opracowanie formy dofinansowania gotówkowego przed dokonaniem wymiany, ponieważ takie rozwiązanie wymaga opracowania procedur i zaangażowania w realizację masy zasobów zarówno ludzkich jak i przedmiotowych, a należy przypomnieć, iż pierwszy termin wymian ubiega 31 grudnia 2024, a więc to tylko 5 miesięcy. Dlatego też zwlekanie z wymianą do ostatniej chwili, może doprowadzić do ogromnego obłożenia terminów w serwisach z końcówką roku, co z kolei może skutkować wzrostem cen montażu i kalibracji.