16.09.2021

Rekordowe zadłużenie branży transportowej!


Informacje ogólne

Pandemia odbiła się na branży TSL w ogromny sposób.
Od marca 2020 – dług przewoźników wzrósł, aż o 20%.

Z danych KRD wynika, że dług wzrósł z 978,8 mln zł do 1,18 mld zł w połowie roku 2021.
Podkreślić należy, że poziom zadłużenia rósł sukcesywnie względem poprzednich lat.
Wyjątkiem był grudzień 2020, w którym kwota zadłużenia nieznacznie spadła – do poziomu 1,11 mld zł.

Więcej do oddania, mimo mniejszej ilości dłużników.

Co ciekawe, pomimo wzrostu zadłużenia, ilość dłużników jest niższa niż w maju 2020 roku.
W pierwszej połowie 2020 roku odnotowano 7% wzrost liczby dłużników. Rekordowa liczba dłużników odnotwana została w bazie KRD w czerwcu 2020 roku – 23 460 firm.
Dziś nieuregulowane zobowiązania posiada 23 316 firm, przy średnim zadłużeniu 50,5 tys. zł.

W głównej mierze nieuregulowane są rachunki najmniejszych firm przewozowych. Na ich zapłatę czekają głównie banki oraz firmy leasingowe i faktoringowe.
Z danych KRD wynika również, że blisko 15% zadłużenia – firmy transportowe mogłyby spłacić, gdyby odzyskały własne należności od kontrahentów.

Rosnące zadłużenie to wynik zmieniających się regulacji transportu w poszczególnych krajach, które wymuszają wiele inwestycji.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki – tłumaczy, że winne zadłużeniu są regularnie zmieniające się przepisy, które narzucają wiele inwestycji w nowoczesny sprzęt, który często wymaga finansowania z kredytu. Istotna jest tu również duża konkurencyjność branży, zwłaszcza na zachodzie.

“W przypadku braku oszczędności i utraty 1-2 kluczowych klientów, firmy przewozowe zaczynają mieć kłopoty z regulowaniem tych zobowiązań, co przekłada się na rosnące zadłużenie.”

Wśród firm odnotowanych w Krajowym Rejestrze Długów dominują jednoosobowe działalności gospodarcze. Stanowią, aż 77% wszystkich dłużników.

Masz pytania dotyczące prowadzenia firmy transportowej? Ewidencji i rozliczania czasu pracy? Oprogramowania lub szkoleń? Szukasz przedstawiciela we Francji?
Zapraszamy serdecznie do kontaktu – poprowadzimy Twój transport do celu.

Zobacz również: