13.09.2021

O czym właściciel firmy transportowej wiedzieć powinien?


Akty prawne

Jesteś właścicielem przedsiębiorstwa transportowego? Logistykiem, menadżerem floty? Zawodowo zajmujesz się spedycją i transportem?
Z całą pewnością musisz posiadać fachową wiedzę, oraz umiejętności, aby odnaleźć się w codziennej pracy.

Polska, wraz z Francją czy Niemcami uznawana jest za jedną z europejskich potęg w branży transportowej. Polscy kierowcy wykonują prawie 25% wszystkich transportów międzynarodowych w UE. W samej Polsce, około 75% transportu odbywa się na drogach. 

Jednak z badań przeprowadzonych przez firmę VIAON wynika, że istnieje bardzo niebezpieczne zagrożenie dla całej branży TSL.
Co takiego? Największym zagrożeniem dla rozwoju branży jest szybko zmieniające się prawo oraz jego niezrozumiałe przepisy.

Przedsiębiorcy, oraz pracownicy regularnie zmuszani są do zapoznania się i wdrażania kolejnych zmieniających się przepisów – tym samym, zaniedbując swoje obowiązki.
Szczególnie ważne są przepisy w krajach Europy Zachodniej. Wiele polskich firm, wozi ładunki do odbiorców przez terytorium Niemiec lub Francji. Regularnie przypominamy chociażby o obowiązku posiadania Przedstawiciela we Francji. Nadal jednak nie ma pewności, jak finalnie będą wyglądały regulacje unijne dotyczące sektora transportu.

Co więc zrobić, aby być na bieżąco i upewnić się, że odpowiednio interpretujemy przepisy prawne?

Warto postawić na odpowiednie szkolenie lub współpracę z firmą taką jak Tacholandia. Jesteśmy firmą z ogromnym doświadczeniem w praktycznym stosowaniu najlepszych rozwiązań prawnych dla firm transportowych.  Organizujemy szkolenia otwarte oraz indywidualne dla przedsiębiorców, pracowników i osób prywatnych.

Szkolenia w branży TSL:

 • czas pracy, jazdy, przerw i odpoczynków kierowców w transporcie drogowym,Szkolenie z zakresu analizy i rozliczania czasu pracy kierowców – Tacholandia
 • obowiązki wynikające z Ustawy o Czasie Pracy Kierowców, rozporządzenia nr 561/2006 oraz rozporządzenia nr 165/2014,
 • obowiązki związane z wyposażeniem kierowcy w wymagane dokumenty i sprawnością techniczną pojazdu przed rozpoczęciem pracy,
 • obsługa tachografu cyfrowego: (logowanie – rozpoczynanie i zakończenie zmiany, wprowadzenie kraju rozpoczęcia i zakończenia zmiany, wydruki z tachografu, dokonywanie wpisów manualnych, wydruki z tachografu – prawidłowy opis, zmiana czasu lokalnego, przechodzenie po menu tachografu, postępowanie w przypadku błędnego przełączenia selektora tachografu, postępowanie w przypadku awarii karty kierowcy lub tachografu.),
 • postępowanie w przypadku naruszeń przepisów określonych w rozporządzeniu 561/2006, oraz Ustawie o Czasie Pracy Kierowców.
 • analiza i rozliczanie czasu pracy kierowców – ewidencja,
 • rozliczanie nadgodzin, pracy w porze nocnej oraz wynagrodzenia za dyżur,
 • rozliczanie płacy minimalnej w UE,
 • rozliczanie podróży służbowych,
 • prowadzenie dokumentacji pracowniczej dla kierowców (teczka osobowa, regulamin pracy i wynagradzania),
 • zmiany w Ustawie o czasie pracy kierowców, zasadach dostępu do zawodu przewoźnika (rozporządzenia: 1071, 1072, 1073),
 • zmiany w podróżach służbowych (wysokość diety ryczałtu za nocleg).

Specjalizujemy się w szkoleniach dla kierowców oraz dla kadry zarządzającej. Szkolenia przeprowadzamy w wielu miastach Polski: Gdyni, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Kielcach, Krakowie oraz w okolicach tych miast. Jednak przy odpowiedniej ilości chętnych jesteśmy gotowi zorganizować szkolenie w każdej miejscowości.

Zainteresowanych otrzymywaniem informacji o organizowanych szkoleniach w poszczególnych regionach Polski prosimy o wiadomość na e-mail: dok@tacholandia.pl

Poprowadzimy Twój transport do celu!

Zobacz również: