24.07.2019

Na drogach pojawią się nowe zielono białe tablice rejestracyjnie – co oznaczają?


Informacje ogólne

Nowe tablice mają usprawnić pracę konstruktorom pojazdów, dealerom samochodowym czy producentom samochodów. Do tej pory każde auto musiało zostać zarejestrowano oddzielnie, co za tym idzie każdy pojazd musiał posiadać własny dowód rejestracyjny i tablice.

Od 11 lipca wystarczy wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Dzięki temu otrzymają jeden dowód rejestracyjny i jedną tablicę (chyba, że potrzebują więcej) i na nich będą mogli testować wiele pojazdów. 

Jak wygląda i czym się różni taka profesjonalna tablica od standardowych?

Głównym wyróżnikiem jest kolor. Zamiast czarnych, będą na nich zielone litery.

Podobnie jak to jest w aktualnie znanych nam tablicach, profesjonalne tablice mają składać się z wyróżnika województwa, powiatu i numeru, który oddzielony będzie literą „P”.

Jak to działa?

Na podstawie złożonego wniosku urząd wydaje decyzje o profesjonalnej rejestracji, a także zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych. 

Każda jazda testowa będzie musiała być odnotowana, dopiero wtedy będzie można poruszać się po drogach publicznych. Należy także pamiętać o ubezpieczeniu samochodów.  

W przypadku chęci przetestowania kolejnego samochodu wystarczy przenieść tablicę i powtórzyć formalności związane z zarejestrowaniem planowej godziny jazdy testowej.

Najważniejsze informacje:

  1. Decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok.
  2. Profesjonalny dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni lub – w przypadku jednostek badawczych – 6 miesięcy.
  3. Podczas kontroli profesjonalny dowód rejestracyjny należy okazać organowi kontroli ruchu drogowego.
  4. Należy na bieżąco prowadzić wykaz jazd testowych.
  5. Gdy tablice rejestracyjne, wypełnione i niewypełnione blankiety profesjonalnego dowodu rejestracyjnego przestaną być ważne – trzeba je będzie rozliczyć.
Zobacz również: