29.11.2021

Jak ograniczyć wydatki na flotę samochodową?


Informacje ogólne

Jak ograniczyć wydatki na flotę samochodową?

Koszty floty stanowią znaczącą część całkowitych kosztów przedsiębiorstwa transportowego. Ich obniżenie może mieć więc ogromny wpływ na uzyskiwane wyniki finansowe. Wydaje ci się, że właściwie zarządzasz flotą i nie ma możliwości, by dodatkowo obniżyć jej koszty? Sprawdź poniższe porady, a być może znajdziesz nowe, skuteczne sposoby na zwiększenie zysków swojej firmy.

Co wpływa na nadmierne koszty utrzymania pojazdów?

Wydatki na flotę samochodową zależą od wielu zmiennych. Często nawet drobne różnice w postępowaniu przy flocie liczącej kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset aut mogą spowodować powstanie sporych obciążeń lub oszczędności w budżecie. Aby skutecznie ograniczyć koszty utrzymania pojazdów, warto zdać sobie sprawę, co na nie wpływa. Koszt zakupu paliwa jest oczywiście zmienny, ale niezależny od przedsiębiorcy. Istotne mogą być też koszty serwisowania, ale ich optymalizacja zwykle nie jest bardzo trudna. Tym, co może mieć ogromny wpływ na codzienne koszty floty, a jednocześnie jest dość złożoną, trudną w kontrolowaniu kwestią, jest zużycie paliwa. Wpływ na jego poziom mają między innymi wybór tras czy styl jazdy. Na szczęście przy pomocy nowoczesnych technologii można zdecydowanie lepiej nad nim panować!

Zaawansowany monitoring GPS – niższe koszty floty

Jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów floty samochodowej jest zastosowanie zaawansowanego monitoringu GPS. Obecnie tego typu systemy integrują dane z tachografów i kart paliwowych, a jednocześnie monitorują lokalizację pojazdów i sposób, w jaki się poruszają. Dzięki temu pozwalają sprawdzać sposób wykorzystywania pojazdów służbowych przez kierowców, kontrolować spalanie i styl jazdy. W efekcie można łatwo dostrzec, gdzie pojawiają się błędy powodujące wzrost zużycia paliwa czy też wzrost kosztów serwisowania. Połączenie tego typu technologii ze szkoleniem kierowców (np. w zakresie eco-drivingu) może dać świetne rezultaty.

Eco-driving sposobem na obniżenie kosztów utrzymania pojazdów

Eco-driving to taki sposób prowadzenia pojazdu, który powoduje ograniczenie zużycia paliwa wykorzystywanego podczas jazdy oraz zestaw dobrych praktyk wpływających korzystnie na bezpieczeństwo na drodze. Ponadto eco-driving pomaga chronić elementy napędu, zmniejszając jednocześnie koszty serwisu. Zasady związane z ekonomicznym stylem jazdy są dość proste i obejmują:

  • kontrolę spalania paliwa,
  • płynne prowadzenie samochodu,
  • unikanie gwałtownych zakrętów oraz postoju na biegu jałowym,
  • stosowanie się do ograniczeń prędkości,
  • dbałość o stan techniczny pojazdu.

Według statystyk wprowadzenie zasad eco-drivingu może pomóc obniżyć koszt utrzymania floty nawet o 25%, dlatego z pewnością jest to kwestia warta zainteresowania.

Optymalizacja tras i zaawansowana analiza

Nowoczesne systemy informatyczne i oprogramowanie ułatwiają zbieranie danych o wykorzystaniu pojazdów, a także efektywne planowanie tras. Dzięki optymalizacji ich długości i parametrów uzyskuje się znaczące oszczędności. W tym przypadku również przydają się nadajniki GPS, które w połączeniu z mapami cyfrowymi i szczegółowymi danymi pozwalają wyznaczać najkrótsze, najkorzystniejsze trasy pomiędzy dowolnymi dwoma punktami. Tego typu funkcje znajdują się w nowoczesnym oprogramowaniu do zarządzania flotą, tuż obok zaawansowanej analizy danych pozwalającej tworzyć pomocne wykresy czy raporty.

Dzięki nowoczesnym systemom zarządzanie flotą może być efektywniejsze, a przy tym dużo prostsze. Co więcej, pozwalają one wygenerować niemałe oszczędności. Jeśli więc jeszcze nie korzystasz z technologicznego wsparcia dla swojej firmy, najwyższy czas to zmienić!

Zobacz również: