14.08.2019

Ewidencja czasu pracy kierowcy


Ewidencja

Każdy pracodawca ma obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy bez względu na zatrudnioną liczbę pracowników.

Zgodnie z § 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej – pracodawca prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy obejmującą m.in. dokumenty dotyczące ewidencjonowania czasu pracy.

 

Za brak ewidencji grożą poważne konsekwencje. W pierwszej kolejności jest to kara grzywny, która może wynieść nawet 30tysięcy złotych. Dodatkowo firma będzie musiała przygotować zaległą ewidencje nawet za 3 lata wstecz. Przewoźnik będzie musiał wypłacić także zaległe dodatki – w przypadku pozwów od pracowników koszty mogą więc znacznie wzrosnąć.

Ewidencja czasu pracy kierowcy wymaga od Przewoźników dużo czasu i uwagi, a także śledzenia zmian w prawie krajowym jak i międzynarodowym, dlatego też coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług firm zewnętrznych takich jak Tacholandia.

 

Prawidłowo skonstruowana umowa o pracę, a także regulaminy przedsiębiorstwa pozwalają na maksymalną ochronę interesu przedsiębiorcy. Stale zmieniające się przepisy, a także problemy z ich interpretacją nastręczają przedsiębiorcą wielu problemów. Warto więc oddać tak ważne procedury w ręce profesjonalistów, którzy w rzetelny i prawidłowy sposób rozliczą czas pracy kierowców.

Zobacz również: