16.11.2021

Aplikacja e-TOLL PL – Od 1 grudnia 2021 roku znikną z autostrad bramki!


Informacje ogólne

Od 1 grudnia 2021 roku znikną z autostrad bramki, które powodowały ogromne korki podczas przejazdów! Co dalej?
Wcześniej korzystaliśmy z systemu viaTOLL, który przeznaczony był dla kierowców poruszających się pojazdami powyżej 3,5t. 
Od 1 października na autostradzie A2 obowiązuje jednak system e-TOLL, który bardzo frustruje przewoźników, ponieważ posiada wiele błędów. Jest to aplikacja, którą każdy przewoźnik musi pobrać, bądź zaopatrzyć się w system OBU – nowe urządzenie obsługujące e-TOLL. 

Kolejne zmiany nadchodzą już od 1 grudnia. Będą nakazywały zainstalowanie aplikacji każdemu kierowcy poruszającemu się pojazdem silnikowym. Będziemy poruszać się po państwowych autostradach w trybie FreeFlow, czyli bez zatrzymywania się przed miejscami do uiszczenia płatności.  

Osoby poruszające się autem osobowym będą musiały korzystać z aplikacji e-TOLL bądź z urządzeń pokładowych, tak samo jak kierowcy TIR-ów czy BUSów. Motocykliści jednak będą musieli korzystać tylko z aplikacji, bądź z e-biletu. 

E-bilet: 

E-bilet autostradowy ma być możliwy do uzyskania za pomocą:
– aplikacji e-TOLL PL BILET,
– na stronie etoll.gov.pl,
– lub u partnerów systemu e-TOLL. 

Niestety 2 tygodnie przed demontażem bramek, nadal nie jest możliwy zakup e-biletu. Na stronie systemu możemy się tylko dowiedzieć czym on jest. Wszelkich informacji możemy dowiedzieć się na infolinii lecz oczekiwanie na połączenie jest dość długie. Jak więc będzie działał system? Partnerzy systemu e-TOLL nie zostali jeszcze podani, nie wiemy kim są i kiedy zostanie podana lista.  Na stronie możemy się dowiedzieć, że przed wyruszeniem w trasę powinniśmy ją zaplanować, musimy znać nr rejestracyjny auta i trasę, którą będziemy się poruszać. Musimy również określić metodę płatności.  

 

Aplikacja e-TOLL PL 

Posiadacze smartfonów będą mogli płacić za przejazd za pomocą bezpłatnej aplikacji, która “przekazuje dane geolokalizacyjne i w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona”
Aplikacja wymaga również rejestracji w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. “Po zakończeniu instalacji aplikacji otrzymasz identyfikator biznesowy urządzenia, podaj go w Internetowym Koncie Klienta (IKK)” – możemy wyczytać na stronie.
Rejestrować się można przez Internet, za pośrednictwem dostawcy kart flotowych lub stacjonarnie, w Miejscach Obsługi Klienta, do których zaliczają się Punkty Dystrybucji oraz Przygraniczne Punkty Obsługi Klienta. 


Kary za brak e-TOLL?

Przewidziane są również kary dla osób, które nie będą korzystały z aplikacji e-TOLL.
To, czy przejazd jest opłacony, kontrolować będą bowiem urządzenia montowane czasowo w różnych punktach dróg płatnych. Tego typu urządzeniami posługiwać się będą również jeżdżący drogami płatnymi inspektorzy GITD i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej.
Dla aut osobowych z przyczepą, które nie będą korzystały z aplikacji przewidziana jest kara w wysokości 500zł, a dla samochodów powyżej 3,5t kara wynosić będzie nawet 1 500zł. 

 

Przewoźnicy, którzy jako pierwsi mieli do czynienia z e-TOLLem przekonali się o zbyt małej liczbie urządzeń i błędach w aplikacji. Samo zarejestrowanie się w systemie trwało kilka miesięcy. Co więcej, wpływy do budżetu państwa z systemu e-TOLL, będą o około 40% niższe względem poprzedniego systemu. 

Pozostaje nam jednak mieć nadzieję, że nowy system zostanie udoskonalony i już niebawem będziemy mogli swobodnie poruszać się po naszym kraju.  

 

Zobacz również: