11.08.2021

Przełomowy wyrok za oszukiwanie tachografów – aresztowano 26 osób. Grozi im kara do 3 lat więzienia.


Tachografy

Przełomowy wyrok w Hiszpanii. Oszukiwanie tachografu, a zarazem – manipulacje czasem pracy – uznano za fałszowanie dokumentów.
Dotychczas traktowano to jako wykroczenie. Po zmianie przepisów w 2020 roku stało się to poważnym przestępstwem, za które grozi kara do 3 lat więzienia, oraz do 12 miesięcy wykluczenia z zawodu.

W ostatnich dniach hiszpańska żandarmeria prowadziła operację pod kryptonimem “Pantaco”. Jest to kontynuacja operacji, w której dotychczas zatrzymano, aż 38 osób a “Guardia Civil” – czyli hiszpański odpowiednik policji – wszedł w posiadanie bardzo istotnej dokumentacji.

Guardia Civil - hiszpańska formacja paramilitarna.
Guardia Civil – hiszpańska formacja paramilitarna.

W prowincjach Murcia, Alicante, Valencia, Cantabria, Ciudad Real, Huelva, oraz Córdoba – zatrzymano łącznie 26 przewoźników oraz kierowców. Postawiono im zarzuty fałszowania dokumentów, właśnie za oszukiwanie tachografu. W wybranych przypadkach, konsekwencje mogą być szczególnie dotkliwe, gdyż “wyłączniki” tachografu były w kilku pojazdach z floty.

Co może czekać te osoby? O tym zdecyduje sąd wraz z prokuraturą.
Dopuszczającym się tego typu działań grożą w Hiszpanii nawet 3 lata więzienia, a nie, jak dotychczas, 500 euro grzywny i 6 punktów karnych dla kierowcy i 4 000 euro mandatu dla pracodawcy. Kara więzienia może być jeszcze surowsza, jeśli jest mowa o powtarzającym się procederze manipulacji.

 

Kary za manipulowanie przy tachografie w Polsce.

W Polsce ITD może „kierować do organów ścigania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a Kodeksu karnego w każdym przypadku stwierdzenia wykrycia i używania niedozwolonego urządzenia wpływającego na zmianę wskazań tachografu powodującego jednocześnie zmianę wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru”.

Wspomniany artykuł nakłada wysokie kary na tych, którzy manipulują tachografem lub zlecają to komuś. W najgorszym wypadku grozi za to kara, od 3 miesięcy do nawet 5 lat więzienia. Ponadto musimy liczyć się z postępowaniem administracyjnym oraz karą w wysokości nawet 12 tys. złotych. O tym czy doszło jednak do przestępstwa – nie decyduje ITD, lecz organy ścigania.

Jak widać warto mieć pod kontrolą zarówno karty kierowców jak i dane z tachografu.Oprogramowanie Tachodroid Odczyt karty kierowcy i tachografu
Koniecznie sprawdź naszą aplikację TachoDroid, 

Odczyt karty kierowcy i tachografu nigdy nie był tak łatwy!

Zapomnij o wizytach w serwisach i kłopotach związanych z brakiem odczytu kart kierowców.
Aplikacja zaskoczy Cię łatwością obsługi. Nie musisz martwić się o odpowiednie ustawienia. Intuicyjne menu i komunikaty głosowe ułatwią nawigację, a sam odczyt trwa dosłownie chwilę.

Zobacz również: