22.04.2021

Nowe etykiety na oponach.


Informacje ogólne

W maju 2021 r. pojawią się opony oznakowane nowymi etykietami informacyjnymi.
Celem nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (UE) jest zapewnienie konsumentom większej czytelności informacji podawanych na etykietach opon, aby pomóc im w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji zakupowych przy wyborze opon odpowiednich do ich potrzeb, bezpieczniejszych, bardziej efektywnych energetycznie i cichszych.
Będzie można z nich dowiedzieć się, który model ogumienia przejedzie więcej kilometrów przed utratą bieżnika. Będą one też potwierdzać możliwości opon na śniegu.

Nowe rozporządzenie obowiązuje od dnia 1 maja 2021 r.
Wprowadza ono szereg zmian w etykiecie przedstawiającej osiągi opon. Są to w szczególności:

  • Kod QR, który zawiera link do europejskiej bazy danych (EPREL) zawierającej wszystkie informacje z etykiety opony oraz dane z karty informacyjnej produktu.
  • Zmianie ulega wzór etykiety, na której pojawi się piktogram zewnętrznego hałasu toczenia, w którym fale dźwiękowe ze starej etykiety zostają zastąpione skalą literową (tak jak w klasyfikacji oporu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni).
  • W przypadku opon spełniających odpowiednie wymogi, wprowadzenie piktogramu trzech szczytów górskich i płatka śniegu, oznaczającego, że opona gwarantuje bezpieczeństwo i mobilność na śniegu oraz piktogramu szczytu górskiego, oznaczającego, że opona zapewnia minimalne wartości współczynnika przyczepności na lodzie (dla opon kategorii C1).
  • Usunięcie najniższych klas efektywności paliwowej (F i G) ze starych etykiet dla lepszej czytelności i przejrzystości informacji.
Zobacz również: