21.08.2020

Czy Twoja firma jest gotowa na kontrole PIP?


Akty prawne/COVID-19/Wynagrodzenia

Ostatnie miesiące były dla każdej z branż bardzo trudne, należy jednak przyznać, że transport ze względu na szczególną rolę w czasie pandemii pracował na wyjątkowych zasadach.

Mimo wszystko, bez względu na zaistniałą sytuację, przepisy dotyczące czasu pracy kierowcy były aktualne, a ich przestrzeganie konieczne.

Państwowa Inspekcja Pracy dostała w tym czasie cały szereg skarg dotyczących łamania praw pracownika, a każda z nich stanowi poważną przesłankę do kontroli. PIP będzie weryfikował także przestrzeganie nowych przepisów prawa pracy i postępowania antykryzysowego.

Ważne jest, aby przygotować się dobrze do takiej kontroli. Istotne, aby uporządkować dokumenty tak, aby w dłuższej perspektywie były one zgodne z obowiązującym  prawem, a w przypadku odstępstw właściwie opisane.

Przedsiębiorca powinien mieć też pełną wiedzą dotyczącą jego praw i obowiązków w czasie takiej kontroli, znać zasady odwołania od decyzji PIP.

Jeżeli nie są Państwo pewni czy firma jest gotowa na taką kontrolę to polecamy weryfikację dokumentów przez Tacholandię. Nasz ekspert przeprowadzi audyt w Państwa firmie, odpowie na pytania i pomoże przygotować się na kontrolę, a w razie potrzeby może także reprezentować Państwa firmę przed organami PIP.

Zobacz również: