17.05.2022

10 punktów, o których musisz pamiętać prowadząc firmę transportową!


Informacje ogólne

Zebraliśmy dla Was 10 najczęstszych problemów w firmach transportowych!

 1. Określ prawidłowy kod PKD!
  Ogólny kod PKD transportu to 49, ale jest sporo rozszerzeń w zależności o od rodzaju transportu. Spytaj o to naszych specjalistów!
 2. Raporty do pakietu mobilności!
  Czy wiesz co to Brutto (pełne), Brutto do ZUS, Brutto do PIT? Z naszym programem – wyliczysz gotowe kwoty według najnowszych przepisów i przekażesz je wprost do księgowości.
 3. Prawidłowe składki ZUS firmy transportowej.
  Temat typowo kadrowy – zależny od wielu czynników np. czy zastosowana jest ulga dla klasy średniej, jaki jest koszt uzyskania przychodu?
 4. Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.
  Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś – rób to czym prędzej! Zapytaj naszych Doradców o formalności.
 5. Rozliczanie kierowców w firmie transportowej.
  Rozliczanie kierowców w firmie transportowej jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Na podstawie danych zebranych na kartach lub  wykresówkach kierowców należy wykonać pełne rozliczenia czasu pracy. W transporcie międzynarodowym dodatkowo należ rozliczyć transporty w UE, które podlegają oddelegowaniu czyli kabotaże i przerzuty.
 6. Niezbędne oprogramowanie w firmie transportowej.
  Firmy transportowe do rozliczania czasu pracy kierowców potrzebują przede wszystkim programu takiego jak SuperTacho WEB, czytników do odczytów kart kierowców oraz tachografów cyfrowych takiego jak TachoDroid, przydatny będzie również system GPS jak i TMS, który pozwoli zaplanować i przeanalizować trasy.
 7. Najczęstsze błędy właścicieli firm transportowych.
  Nieprowadzenie ewidencji, nieodczytywanie danych z kart kierowców i tachografów, brak weryfikacji naruszeń kierowców, wypłaty kopertowe – możesz się tego wszystkiego ustrzec. Wystarczy zapytać o pomoc naszych doradców.
 8. Ewidencja czasu pracy kierowców – należy ją prowadzić na podstawie odczytów z kart kierowców, jest to obowiązek każdej firmy. Na postawie ewidencji czasu pracy jesteśmy w stanie stwierdzić ile kierowca wypracował godzin w danym miesiącu, ile nadgodzin, godzin nocnych oraz dyżurów. Raporty dotyczące rozliczeń należy archiwizować przez 10 lat. Temat wydaje się skomplikowany, ale zaufaj naszemu doświadczeniu – wtedy wszystko będzie proste.
 9. Szkolenia dla właścicieli firm transportowych. – Są potrzebne ponieważ przepisy bardzo szybko się zmieniają, dodatkowo warto utrwalić wiedzę i być ze wszystkim na bieżąco. Realizujemy szkolenia dla kierowców z przepisów dotyczących czasu pracy jak też dla osób zarządzających i rozliczających z przepisów prawa dotyczącego rozliczania i ewidencjonowania czasu pracy kierowców.
 10. Współpraca z Tacholandią. – To same plusy, robimy wszystko za Ciebie,  a Ty na spokojnie możesz zająć się transportem. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie w tych trudnych czasach. Dzięki współpracy z nami masz pewność, że ewidencja prowadzona jest prawidłowo zgodnie z przepisami prawa, a w sytuacji kontroli w firmie nie zostaniesz sam.

Takich punktów jest jeszcze wiele, staraliśmy się wybrać te, o które najczęściej pytacie naszych konsultantów. Kompleksowo obsługujemy firmy Transportowe.
Zadzwoń i dowiedz się, co możemy zrobić dla Ciebie.

Zobacz również: