30.09.2018

Pora nocna – Co uległo zmianie?


Pora nocna

Ustawa z dnia 5 lipca 2018 roku o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła kary za przekroczenie dopuszczalnego czasu pracy (10 godzin) w porze nocnej (art. 21 UoCPK).  

Wyjaśniamy co i w jakim stopniu uległo modyfikacjom.

Wcześniej przepis ten był uwzględniany tylko podczas kontroli PIP w przedsiębiorstwie. Natomiast obecnie ustawodawca przewidział możliwość nałożenia kar podczas kontroli ITD zarówno na drodze jak i podczas kontroli w przedsiębiorstwie. Za przekroczenie dopuszczalnego dobowego, 10 godzinnego czasu pracy od 1h:00 do 2h:59 kara wynosi 50zł. Każda kolejna godzina przekroczenia od 3 godzin w górę: +100 zł.

Niestety na tym etapie mogą nam się pojawić sytuacje problematyczne. Osoba kontrolująca kierowcę na drodze rzadko będzie miała dostęp do dokumentów, w których znajdzie informację o przedziale czasowym wyznaczającym porę nocną w danym przedsiębiorstwie.

A zatem wyjścia są dwa: albo na drodze ten przepis nie będzie kontrolowany, albo przedsiębiorca będzie wzywany do dostarczania wymaganych informacji w celu dokończenia kontroli.

 

Nie jest zatem wymagane zakończenie pracy po 10 godzinach zegarowych od rozpoczęcia (np. 3:00-13:00), ponieważ w tym czasie kierowca na pewno odbierał wymagane przepisami przerwy, przymusowe postoje lub był w dyspozycji. Aktywność w ciągu doby nadal może wynosić 13 lub 15 godzin, a w przypadku zespołu nawet 21 godzin, zgodnie z przepisami unijnymi. Ograniczeniu podlega suma pracy, np. 8 godzin jazdy i maksymalnie 2 godziny „innej pracy” (tzw. młoteczków), 9 godzin jazdy i dodatkowo tylko 1 godzina „innej pracy”. Limit 10 godzin ma zadziałać w przypadku kierowców potencjalnie zmęczonych pracą w nocy.

Do czasu pracy NIE zaliczają się takie czynności jak:

  • przerwa
  • postój
  • dyspozycja

Kierowca rozpoczynający pracę o 3.00 nad ranem może być aktywny do godziny 16.00 (13h) a nawet 18:00 (15h), jeżeli suma czasu pracy (jazda, inna praca) nie przekracza 10 godzin.

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dział: Pora Nocna w bazie wiedzy Tacholandia.

Zobacz również: